Datum: 15.Listopad 2011 | Autor: Vánoční dárek

Kompaktní fotoaparáty k Vánocům

zdroj fotografie: aaron.cz

Jistě jste již postřehli, že jako každý rok se už Vánoce kvapem blíží a na výběr dárků nám zbývá méně a méně času. Pokud zrovna nepatříte k těm pár šťastlivcům, kteří už mají dárky pro své blízké nakoupené, či kteří o nich mají jasnou představu, nechte se inspirovat originálním dárkem v podobě nového fotoaparátu.

Určitě je na prvním místě uvědomit si, pro koho vlastně fotoaparát vybíráte a k čemu ho vlastně bude používat. Je nutné počítat s tím, že žádný fotoaparát není univerzální a parametry fotoaparátů se výrazně liší v závislosti na tom, k čemu jsou určeny. Jiný fotoaparát je třeba pro příležitostné focení pro webové stránky, jiný pro náročnější fotografy, kteří chtějí využívat manuálních režimů – např. pro focení v různých světelných podmínkách či pro focení pohybu.

V dnešní době zřejmě už nemá smysl vybírat fotoaparáty podle megapixelů (Mpx), protože jich většina má více než dost. Mnohem zajímavějším parametrem z pohledu kvality výsledných fotografií je kvalita čipu, který snímá fotografovaný objekt skrz optickou část fotoaparátu. Z tohoto pohledu je možné fotoaparáty dělit na tři základní typy, z nichž každý typ má své výhody a nevýhody. Jedná se o kompaktní fotoaparáty, jejichž hlavní výhodou jsou malé rozměry, jednoduchost ovládání a díky malé čočce i kvalitní optika. Kompaktní fotoaparáty jsou vhodné pro klasické rodinné focení u Vánočního stromečku a při jiných rodinných příležitostech a jsou vhodné jako dárek i pro úplně nezkušené fotografy. Nevýhodou kompaktních fotoaparátů jsou nevyměnitelné objektivy, tuto možnost nabízejí až EVF zrcadlovky, někdy také označované jako nepravé zrcadlovky. Tyto fotoaparáty zajisté jako dárek potěší lehce pokročilé fotografy, kteří chtějí začít používat více manuálních režimů. Jako poslední jsou na trhu také digitální zrcadlovky, nicméně jejich výběr je už vhodné nechat na požadavcích fotografa.

Pokud si nejste jisti výběrem značky dárku, určitě nic nezkazíte vsazením na klasiku – tedy Olympus, Canon nebo v Nikon. Pokud víte, že by si váš blízký přál fotoaparát s možností natáčení kvalitního videa, můžete vyzkoušet třeba Panasonic Lumix, který bude jedním z hitů letošních Vánoc.