Datum: 13.Prosinec 2016 | Autor: Veronika Novotná

Adventní trhy v Evropě 2017

Navštívily jste už vánoční trhy v Německu, Rakousku, Maďarsku a na Slovensku? Nezoufejte, přinášíme vám přehled dalších vánočních trhů, které ještě stihnete navštívit.

Kodaň, Dánsko

Kodaň je místo, kde nakoupíte stylové vánoční dárky. Můžete je koupit hlavně na trhu na nábřeží Nyhavn či v buticích v ulici Strøget.

Image: 0004003065, License: Rights managed, Restrictions: Corbis represents exclusive rights to this image., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Place: Copenhagen, Denmark, Credit line: ., Corbis

Největší vánoční trh se ale koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde od 19. listopadu do 29. prosince 2017 můžete nasát vůni gløggu (svařené víno smíchané s likérem a kořením), æbleskiver (jablková kobliha) a pražených mandlí.

Více než půl miliónu žárovek osvětluje stovky stromů a stánků. Velkou atrakcí je hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště. Můžete zde navštívit i nespočet kolotočů a horských drah. Ve stáncích kolem nakoupíte hlavně místní výrobky, mezi nimiž například nechybí kodaňský porcelán nebo dřevěné panenky. Můžete se tu také projet na poníkovi nebo vyfotit s Otcem Vánoc.

Vlakem do Kodaně

I když neexistuje přímé spojení mezi Českem a Dánskem, můžete z Prahy či Ústí nad Labem do Kodaně pohodlně cestovat s přestupem v Hamburku – na toto spojení lze zakoupit výhodnou jízdenku Včasná jízdenka Evropa za cca 1300 Kč. Z Prahy vyrazíte ráno a do Kodaně dojedete večer téhož dne. Zpět se lze dostat obdobným způsobem s večerním příjezdem do Prahy. Nezapomeňte cestu rozdělit na dvě jízdenky a to z Prahy do Hamburku a Hamburku do Kodaně, tak bude vaše jízdenka za lepší cenu.

Letecky do Dánska

V Dánsku je hlavním letištěm Kastrup v Kodani, kam létají pravidelné linky. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, za zpáteční letenku často zaplatíte nad 5.000 Kč. Velkou výhodou je značná časová úspora, do Kodaně se dostanete přibližně za 2 hodiny letu, z letiště jede do centra příměstský vlak i metro.

Autobusem

Do Dánska jezdí několik dopravců, ceny za jednosměrnou jízdenku se pohybují obvykle lehce nad 1500 Kč. Cesta trvá 15 hodin, takže se nejedná o zrovna pohodlný typ cestování. Pro jednotlivce bez nároku na slevy je však autobus jednoznačně nejlevnější.

Nejbližší spoje z Prahy do Kodaňě jsou dne 12. 12. 2017, 16. 12. 2017.

Autem

Pro cesty ve více lidech je jednoznačně nejvýhodnější cesta autem. V Německu ani Dánsku neplatíte dálniční poplatky, pouze vás čekají poplatky za některé mosty či trajekt. Cesta autem se vyplatí zejména pokud plánujete cestovat i v rámci Dánska, protože místní doprava je poměrně drahá. Cesta autem vám potrvá 9 h 42 min a je to cca 785 km.

Ubytování v Kodani

Kodaň je velmi krásné město a proto je tam nejlepší zůstat více dní. Ubytování v Kodani v termínu adventních trhů vás vyjde na 636 Kč.

Tallin, Estonsko

Náměstí středověkého rázu Raekoja v Tallinnu nabízí krásné vánoční trhy, které se konají od 29. listopadu a končí 7. ledna 2018. Najdete zde velké množství stánků s ručně vyrobenými výrobky z přírodních materiálů. Velmi oblíbené jsou například vyřezávané misky nebo pletené oblečení v šedí, bílé a béžové barvě.

Jak nejlépe do Estonska

Nejrychleji se do hlavního města Estonska dostaneme letecky. Ceny letenek se pohybují okolo 5000 Kč.

Do Tallinu si můžete zakoupit i jízdenku na autobus, která vás vyjde 55 EUR, což je v přepočtu 1500 Kč za jednosměrnou jízdenku.

Ubytování

Navštivte vánoční Estonsko a zarezervujte si svůj pokoj na webu booking.com.

Krakov, Polsko

Krakovské vánoční trhy konané na Hlavním náměstí začínají od 24. listopadu a končí 26. prosince 2017. V dřevěných stáncích nakoupíte polské ruční výrobky místních umělců – broušené sklo, pletené košíky a drobné vánoční ozdoby.

krakov

Vánoční atmosféru umocní zvuky staletí starých koled a k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Děti i dospělí ocení szopky – pouliční betlémy s barevnými loutkami. Loutky často zobrazují i výrazné polské osobnosti historie i současnosti.

Nezapomeňte tu ochutnat i místní speciality do kterých patří grilované klobásy, žebírka či uzený sýr s brusinkami. Zapít to můžete třeba skleničkou svařáku či čajem s třešňovou vodkou.

Doprava do Krakova

Nejrychleji do Krakova s vlakem Leo Express již od 399 Kč. Cesta je dlouhá 534 km a trvá 6 h 14 min. Vlaky jezdí 2x denně.

Na adventní trhy vás dovezou i vlaky Českých drah.  Od poloviny dubna do konce září bude každý den jezdit nový přímý denní vlak mezi Prahou, Ostravou a Krakovem, cesta z Prahy do Krakova mu zabere přibližně sedm hodin.

Bydlíte-li v okolí Ostravska, využijte autobusy Tigerexpress, které vás dovezou do Krakova od 220 Kč do 500 Kč. Nebo využijte služeb Student Agency, kde vás jednosměrná jízdenka z Prahy přijde na cca 400 Kč.

Pokud vlastníte auto, můžete se vydat do Krakova i vlastním autem. Cesta je dlouhá 542 km a  bude vám trvat přibližně 6 hodin.

Ubytování

Ubytování v Krakově naleznete od 121 Kč na noc. Navštivte server booking.com a jednoduše si zarezervujte pokoj.

V nejbližším termínu od 17. 12. 2017 do 18. 12.2017 jsou ještě volné pokoje: