vánoce ve světě

13.Prosinec 2016

Adventní trhy v Evropě 2017

Navštívily jste už vánoční trhy v Německu, Rakousku, Maďarsku a na Slovensku? Nezoufejte, přinášíme vám přehled dalších vánočních trhů, které ještě stihnete navštívit.

Kodaň, Dánsko

Kodaň je místo, kde nakoupíte stylové vánoční dárky. Můžete je koupit hlavně na trhu na nábřeží Nyhavn či v buticích v ulici Strøget.

Image: 0004003065, License: Rights managed, Restrictions: Corbis represents exclusive rights to this image., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Place: Copenhagen, Denmark, Credit line: ., Corbis

Největší vánoční trh se ale koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde od 19. listopadu do 29. prosince 2017 můžete nasát vůni gløggu (svařené víno smíchané s likérem a kořením), æbleskiver (jablková kobliha) a pražených mandlí.

Více než půl miliónu žárovek osvětluje stovky stromů a stánků. Velkou atrakcí je hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště. Můžete zde navštívit i nespočet kolotočů a horských drah. Ve stáncích kolem nakoupíte hlavně místní výrobky, mezi nimiž například nechybí kodaňský porcelán nebo dřevěné panenky. Můžete se tu také projet na poníkovi nebo vyfotit s Otcem Vánoc.

Vlakem do Kodaně

I když neexistuje přímé spojení mezi Českem a Dánskem, můžete z Prahy či Ústí nad Labem do Kodaně pohodlně cestovat s přestupem v Hamburku – na toto spojení lze zakoupit výhodnou jízdenku Včasná jízdenka Evropa za cca 1300 Kč. Z Prahy vyrazíte ráno a do Kodaně dojedete večer téhož dne. Zpět se lze dostat obdobným způsobem s večerním příjezdem do Prahy. Nezapomeňte cestu rozdělit na dvě jízdenky a to z Prahy do Hamburku a Hamburku do Kodaně, tak bude vaše jízdenka za lepší cenu.

Letecky do Dánska

V Dánsku je hlavním letištěm Kastrup v Kodani, kam létají pravidelné linky. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, za zpáteční letenku často zaplatíte nad 5.000 Kč. Velkou výhodou je značná časová úspora, do Kodaně se dostanete přibližně za 2 hodiny letu, z letiště jede do centra příměstský vlak i metro.

Autobusem

Do Dánska jezdí několik dopravců, ceny za jednosměrnou jízdenku se pohybují obvykle lehce nad 1500 Kč. Cesta trvá 15 hodin, takže se nejedná o zrovna pohodlný typ cestování. Pro jednotlivce bez nároku na slevy je však autobus jednoznačně nejlevnější.

Nejbližší spoje z Prahy do Kodaňě jsou dne 12. 12. 2017, 16. 12. 2017.

Autem

Pro cesty ve více lidech je jednoznačně nejvýhodnější cesta autem. V Německu ani Dánsku neplatíte dálniční poplatky, pouze vás čekají poplatky za některé mosty či trajekt. Cesta autem se vyplatí zejména pokud plánujete cestovat i v rámci Dánska, protože místní doprava je poměrně drahá. Cesta autem vám potrvá 9 h 42 min a je to cca 785 km.

Ubytování v Kodani

Kodaň je velmi krásné město a proto je tam nejlepší zůstat více dní. Ubytování v Kodani v termínu adventních trhů vás vyjde na 636 Kč.

Tallin, Estonsko

Náměstí středověkého rázu Raekoja v Tallinnu nabízí krásné vánoční trhy, které se konají od 29. listopadu a končí 7. ledna 2018. Najdete zde velké množství stánků s ručně vyrobenými výrobky z přírodních materiálů. Velmi oblíbené jsou například vyřezávané misky nebo pletené oblečení v šedí, bílé a béžové barvě.

Jak nejlépe do Estonska

Nejrychleji se do hlavního města Estonska dostaneme letecky. Ceny letenek se pohybují okolo 5000 Kč.

Do Tallinu si můžete zakoupit i jízdenku na autobus, která vás vyjde 55 EUR, což je v přepočtu 1500 Kč za jednosměrnou jízdenku.

Ubytování

Navštivte vánoční Estonsko a zarezervujte si svůj pokoj na webu booking.com.

Krakov, Polsko

Krakovské vánoční trhy konané na Hlavním náměstí začínají od 24. listopadu a končí 26. prosince 2017. V dřevěných stáncích nakoupíte polské ruční výrobky místních umělců – broušené sklo, pletené košíky a drobné vánoční ozdoby.

krakov

Vánoční atmosféru umocní zvuky staletí starých koled a k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Děti i dospělí ocení szopky – pouliční betlémy s barevnými loutkami. Loutky často zobrazují i výrazné polské osobnosti historie i současnosti.

Nezapomeňte tu ochutnat i místní speciality do kterých patří grilované klobásy, žebírka či uzený sýr s brusinkami. Zapít to můžete třeba skleničkou svařáku či čajem s třešňovou vodkou.

Doprava do Krakova

Nejrychleji do Krakova s vlakem Leo Express již od 399 Kč. Cesta je dlouhá 534 km a trvá 6 h 14 min. Vlaky jezdí 2x denně.

Na adventní trhy vás dovezou i vlaky Českých drah.  Od poloviny dubna do konce září bude každý den jezdit nový přímý denní vlak mezi Prahou, Ostravou a Krakovem, cesta z Prahy do Krakova mu zabere přibližně sedm hodin.

Bydlíte-li v okolí Ostravska, využijte autobusy Tigerexpress, které vás dovezou do Krakova od 220 Kč do 500 Kč. Nebo využijte služeb Student Agency, kde vás jednosměrná jízdenka z Prahy přijde na cca 400 Kč.

Pokud vlastníte auto, můžete se vydat do Krakova i vlastním autem. Cesta je dlouhá 542 km a  bude vám trvat přibližně 6 hodin.

Ubytování

Ubytování v Krakově naleznete od 121 Kč na noc. Navštivte server booking.com a jednoduše si zarezervujte pokoj.

V nejbližším termínu od 17. 12. 2017 do 18. 12.2017 jsou ještě volné pokoje:

12.Prosinec 2016

Adventní trhy 2017 v Maďarské Budapešti

Každoroční adventní trhy nechybí ani v Maďarské Budapešti. Ty letošní vánoční trhy začínají 10. listopadu a budou trvat až do 31.12 2017. Mezi nejkrásnější, nejstarší a mezinárodně uznávané patří hlavně ty, které se nachází na náměstí Vörösmart, kde nechybí vánoční koncerty a ukázka z lidové tvorby.

budapest

Stejně jako na německých, rakouských a slovenských trzích i tady je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný a kulturní program. Pro nejmenší bude připravena dílnička, ve které si budou moci vlastnoručně vyrobit ozdoby a dárky. A budeme zde moci vidět taneční soubor a loutkové divadlo.

Vrcholem vánočních trhů bude ručně vyřezávaný betlém, který bude vystaven po celou dobu konání a adventní kalendář ve výloze cukrárny Gerberaud.

I návštěvníci s chutí k jídlu si zde přijdou na své. Najdou zde tradiční maďarské pokrmy, langoše, sladké pečivo a samozřejmě i dobré pití.

Adventní zájezdy

Letos najdeme v nabídce cestovních kanceláří jednodenní i vícedenní poznávací zájezdy na vánoční trhy spojené s návštěvou památek a termálních lázní. Jednodenní poznávací zájezdy vás vyjdou na 599 Kč za osobu.

Vlakem do Budapešti každé dvě hodiny

Do Budapešti se pohodlně dostanete několikrát denně bez přestupu vlaky nejen z Prahy, ale i z Pardubic či Brna. Vlaky EuroCity mezi Prahou, Brnem a Budapeští jezdí každé dvě hodiny.

ODKUD KAM KOLIKRÁT DENNĚ DOBA JÍZDY
Praha Budapešť 6x 6 h 43 min
Brno Budapešť 7x 4 h 12 min
Ostrava Budapešť 1x 5 h 35 min

Autobusem

Do Budapešti jezdí poměrně velké množství spojů. Přímé linky provozuje česká StudentAgency a její maďarská obdoba OrangeWays, která jezdí z Florence denně v 7:30 a v 15:30. Přes Budapešť jezdí i linky do Sofie, například od společnosti EuroTours. Jednosměrná cesta autobusem vyjde na cca 500 Kč z Prahy a cca 350 Kč z Brna. Autobus je přibližně stejně rychlý jako vlak, tedy 7-8 hodin.

Letecká doprava

Do Budapešti létá z Prahy řada společností, ale běžná cena okolo 4.000 Kč za zpáteční let příliš výhodná není. Leteckou dopravu lze proto doporučit pouze v případě časové tísně a pokud nehledíte na cenu. Z Brna a Ostravy lze do Budapešti letět pouze s přestupem. Je to jen nepatrně rychlejší a mnohonásobně dražší než ostatní způsoby dopravy. Doba letu z Prahy je něco málo přes hodinu, doba letu z Brna 2-3 hodiny.

Doprava autem

Z Prahy lze cestovat po dálnici D1 do Brna a dále pokračovat po D2 až za Bratislavu a potom po maďarské M1 až těsně k Budapešti. Z Prahy je do Budapešti 530 km, z Brna 330 km a z Ostravy 490 km po dálnicích přes Brno a Bratislavu. Přímou cestou z Ostravy přes Slovensko lze ušetřit 100 km, ale cesta zabere podstatně déle, protože vede po okresních silnicích. Na Slovensku i Maďarsku budete muset zaplatit dálniční známku, počítejte s cenou cca €10 za každou. Alternativní cesta z Prahy či Brna je možná přes Znojmo a Vídeň, ale placení dálniční známky se nevyhnete.

Ubytování v Budapešti v termínu od 17. do 18. prosince

Zarezervujte si svůj pokoj ještě dnes a prožijte čtvrtý adventní víkend v Budapešti. Nebudete litovat. Nabídka pokojů začíná na cenách od 135 Kč za noc.

9.Prosinec 2016

Tradiční vánoční Bratislava 2017

Máte rádi kouzelnou atmosféru vánočních trhů? Už jste navštívili ty německé, rakouské a české? Pak vám chybí navštívit tradiční vánoční trhy v Bratislavě.

bratislava

Vánoční trhy tu najdete na více místech. Ty největší se nacházejí na třech náměstích a to na Hlavním, Františkánském a Hviezdoslavově. Na letošní rok jsou trhy naplánovány již od 17. 11. 2017, kdy se rozsvítí vánoční strom  a končí dva dny před Štědrým dnem 30. 12. 2017.

Na Hlavním náměstí najdete stovku vánočních stánků, na Františkánském můžete nakoupit vánoční dárky a ochutnat tradiční slovenské lahůdky- Na Hviezdoslavově náměstí budou nadšeni všichni, kdo mají rádi ručně vyráběné předměty od kovářů, sklenářů, hrnčířů, ale také si třeba můžete pořídit originální vůně od výrobců parfémů!

Jak se sem dostat?

Autobusy vás do Bratislavy zavezou až 8x denně od 250 Kč. Najděte si svůj spoj na třetí adventní víkend a užijte si cestu v pohodlí komfortních autobusů.

Do Bratislavy se můžete vydat i po vlastní ose autem. Z Prahy do Bratislavy je to 333 km a za tuto cestu utratíte 1320 Kč, pokud pojedete z Brna je to 131 km a vyjde vás na 520 Kč.  V případě, že pojedete autem, počítejte s tím, že budete mít problém s parkováním. Parkovat můžete blízko centra, ale tam je parkování placené (1 – 3 euro za hodinu). Dále od centra můžete natrefit na parkování zdarma.

Cestovní kanceláře v období vánočních trhů pořádají i jednodenní zájezdy z různých měst. Zájezd vás vyjde na pár stovek. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat.

Cestování vlakem

Přímé vlaky EuroCity jezdí z Prahy, Pardubic či Brna do Bratislavy každé dvě hodiny a je vypravováno 8 spojů denně.

Od 11. 12. 2016 začnou žluté vlaky premiérově spojovat Prahu, Brno a Bratislavu. Vyzkoušejte je – budete mile překvapeni. Vychutnejte si kvalitu RegioJetu na kolejích.

Vícedenní zájezdy

Sháníte ubytování na více dní? Navštivte stránky booking.cz a zarezervujte si svůj pokoj velice jednoduše v pohodlí vašeho domova. Podívejte se, jaké hotely jsou volné a vyberte si svůj pokoj ihned.

Ubytování od 10. 12.  – 11. 12. 2017 – ceny od 243 Kč.

Ubytování od 17. 12. – 18.12.2017

10.Listopad 2009

Vánoce v Anglii

1100065_christmas_stocking_Vánoce v Anglii začínají, stejně jako v mnoha jiných státech světa, počátkem adventu, tedy dobou, kdy vrcholí vánoční šílenství a lidé v amoku zoufalství nakupují hromady, někdy i zbytečných, dárků. Avšak pravá atmosféra blížících se svátků začíná až těsně před 25. prosincem, na Štědrý den.

1.Listopad 2009

Vánoce v Rusku

otkrytkaMilióny lidí z celého světa oslavují Vánoce, narození Ježíše Krista, 24.-25.prosince. Ne však všechny státy slaví tyto svátky klidu a míru v druhé polovině prvního zimního měsíce. Takovou výjimkou, dle mého názoru významnou, je Rusko.

20.Říjen 2009

Vánoce v USA

bronners_2071_36088885Jiný kraj, jiný mrav. Toto pořekadlo paradoxně platí i pro takový tradiční svátek, jako jsou Vánoce. Každá země slaví tyto dny po svém.